Budżet partycypacyjny 2015
Jeżeli chciałbyś mieć plac zabaw dla dzieci na swoim osiedlu, wyremontowany chodnik, lepsze boisko, nowy parking, ładnie urządzony skwer albo cykl letnich imprez plenerowych, to nie mogłeś lepiej trafić.
Prezydent Torunia informuje, że od 1 marca będzie można zgłaszać propozycje do budżetu partycypacyjnego Torunia na 2015 r. Pula do rozdysponowania na przyszły rok wyniesie: 6.580.000 zł.
Budżet partycypacyjny. Co to jest?
Budżet partycypacyjny to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.
Podstawą budżetu partycypacyjnego jest bezpośrednie działanie mieszkańców. Samodzielnie wymyślają projekty, szukają dla nich poparcia, zgłaszają je, a następnie głosują i wybierają te najpopularniejsze.
Budżet partycypacyjny w Toruniu 2015
W 2015 r. na budżet partycypacyjny Toruń przeznaczy 6,58 mln zł. Pieniądze te zostaną podzielone na dwie pule:
- ogólnomiejską (30%, to jest 1,974 mln zł)
- lokalną (70%, to jest 4,606 mln zł)
Pula ogólnomiejska dotyczy pomysłów wykraczających swoim zasięgiem poza obszar jednej części miasta. Pula lokalna natomiast dotyczy tzw. okręgów, na które podzielone jest miasto. Okręgów tych jest trzynaście, a przeznaczona dla nich kwota będzie podzielona na części wg dość prostej reguły: połowa w równych częściach, 1/4 proporcjonalnie do ilości mieszkańców w okręgu i pozostała 1/4 proporcjonalnie do powierzchni okręgu.
Najważniejsze daty
- od 1 do 31 marca 2014 można składać wnioski z propozycjami zadań do budżetu partycypacyjnego na 2015 r.
- w kwietniu i maju 2014 będzie prowadzona weryfikacja złożonych projektów
- na początku czerwca 2014 poznamy listy projektów do głosowania
- także w czerwcu 2014 odbędzie się głosowanie na projekty
- do 25 lipca 2014 ogłoszone będą wyniki głosowania i poznamy projekty, które będą realizowane w 2015 roku.
Jakie projekty można zgłaszać?
Można zgłaszać dowolny projekt należący do katalogu zadań własnych gminy lub powiatu (Toruń jest miastem na prawach powiatu i realizuje także zadania powiatowe).
Trzeba pamiętać, że zgłaszane w ramach budżetu partycypacyjnego projekty muszą być zrealizowane w ciągu 2015 roku. W przypadku projektów inwestycyjnych lub remontowych realizacja może być wydłużona do połowy 2016 r.
Kto może zgłaszać projekty?
Projekty może zgłaszać każdy mieszkaniec Torunia, który w chwili złożenia wniosku ukończył 16 lat. Za mieszkańca uważa się osobę, dla której Toruń stanowi centrum interesów życiowych - przebywa tu ponad 183 dni w roku, łączy ją z Toruniem zatrudnienie, pobieranie nauki lub prowadzenie działalności. Dlatego też propozycje mogą składać również studenci.
Ile projektów możne zgłosić jedna osoba?
Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy projekty: dwa do puli lokalnej (w okręgu, w którym mieszka) oraz jeden do puli ogólnomiejskiej. Tego samego projektu nie można zgłosić do dwóch pul. O wyborze puli decyduje zgłaszający.
JAK ZGŁASZAĆ PROJEKTY?
JEŻELI SKOŃCZYŁEŚ 16 LAT I MASZ POMYSŁ DLA TORUNIA:
- Opisz swój projekt na specjalnym formularzu. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- wypełnij formularz elektroniczny, który będzie dostępny od 1 marca
lub
- pobierz formularz do wypełnienia i wydruku (dostępny od 1 marca) - Wydrukuj wypełniony formularz i podpisz go.
- Znajdź 15 osób, które poprą Twój pomysł i zbierz ich podpisy. Osoby udzielające poparcia muszą mieć także ukończone 16 lat.
- Jeżeli Twój pomysł wymaga zgody kogoś innego niż miasto (np. spółdzielni mieszkaniowej, na terenie której chcesz realizować swój projekt) - zdobądź od niego pisemne oświadczenie o gotowości do współpracy.
- Przynieś kompletny wniosek wraz z listą poparcia i załącznikami (np. mapki, zdjęcia, oświadczenia, inne - jeżeli są) do Urzędu Miasta Torunia - najlepiej do Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń, pok. nr 35, ale możesz też zostawić dokumenty w dowolnym Punkcie Informacyjnym UMT.
MASZ CZAS DO 31 MARCA 2014 R.
Do pobrania:
- formularz, na którym należy złożyć wniosek (dostępny od 1 marca)
- wzór listy poparcia dla projektu (dostępny od 1 marca)
- uchwała Rady Miasta Torunia z pełnym regulaminem budżetu partycypacyjnego
WARTO WIEDZIEĆ!
Każdy mieszkaniec, który skończył 16 lat może zgłosić maksymalnie trzy projekty:
- dwa do puli lokalnej
- jeden do puli ogólnomiejskiej
Nie masz jeszcze 16 lat, ale masz ciekawy pomysł dla Twojego miasta? Namów rodziców, dziadków lub starszego brata czy siostrę by złożyli projekt za Ciebie!
WAŻNE!
Projekty zgłaszane do puli lokalnej muszą dotyczyć Twojego osiedla, np. mieszkaniec Skarpy może zgłosić dwa projekty dotyczące Skarpy i jeden dotyczący całego miasta.
Jeżeli chodzi o osoby popierające Twój projekt - bez względu na to, czy pomysł jest lokalny czy ogólnomiejski - możesz ich szukać w całym mieście. Jedyny warunek - osoby popierające muszą mieć skończone 16 lat
Jeżeli masz pytania:
- napisz na: budzetparty@um.torun.pl