Gospodarka odpadami komunalnymi do 2030 roku - publiczne wyłożenie koncepcji
Działając na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2016 r. poz. 353, z późn. zm.) Prezydent Miasta Torunia podaje do publicznej wiadomości informację, że Gmina Miasta Toruń przystępuje do kolejnego etapu konsultacji w sprawie projektu Koncepcji rozwoju systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Gminie Miasta Toruń do 2030 roku wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.
Od września do października 2016 r. mieszkańcy mieli możliwość wniesienia uwag oraz wyrażenia opinii w sprawie wstępnych założeń koncepcji (informacje na temat tego etapu konsultacji znajdują się pod adresem: http://www.konsultacje.torun.pl/pl/gospodarka-odpadami-2030). Obecnie, w drugim etapie konsultacji można składać uwagi do projektu dokumentu, opracowanego m.in. z uwzględnieniem uwag uzyskanych w pierwszym etapie.
Dlaczego temat jest ważny?
Opracowanie oraz zatwierdzenie koncepcji wiąże się z podjęciem ważnych decyzji dotyczących tego, w jaki sposób będziemy segregować, odbierać oraz przetwarzać odpady produkowane przez nasze gospodarstwa domowe, tak aby chronić środowisko naturalne i jednocześnie umiejętnie wykorzystać ich potencjał gospodarczy oraz energetyczny.
Rozwój gospodarczy państw europejskich doprowadził do zwiększonej produkcji odpadów oraz wymusił zmianę standardów ich przetwarzania. Z tego względu Unia Europejska oraz poszczególne kraje, w tym Polska, wprowadziły przepisy i wytyczne, które nakładają na samorządy lokalne obowiązek prowadzenia zrównoważonej gospodarki odpadami komunalnymi. W praktyce prowadzi to do potraktowania „śmieci” (zarówno organicznych jak i nieorganicznych) jako cennych surowców, które można odpowiednio przetworzyć i powtórnie wykorzystać. Aby cel ten zrealizować należy umiejętnie połączyć interesy: ochrony środowiska oraz polityki gospodarczej.
Prezentowana koncepcja, powstała w oparciu o analizę istniejącego systemu oraz uwagi mieszkańców. Zawiera wytyczne, propozycje oraz możliwości działań związanych z zagospodarowaniem odpadów na terenie Torunia, które pozwolą na kompleksowe ich potraktowanie. Właściwa gospodarka odpadami komunalnymi jest ekologiczna, ekonomiczna i dodatkowo wspiera rozwój społeczny miasta, a edukacja i kreowanie odpowiednich postaw stanowią fundament zrównoważonego rozwoju, który jest najlepszą lokatą wspierającą rozwój przyszłych pokoleń.
Zachęcamy do składania opinii, stanowisk oraz propozycji dotyczących rozwiązań projektowych w zakresie objętym dokumentem.
Koncepcja składa się z czterech części (pliki do pobrania):
- Część 1 – opracowanie diagnozy stanu istniejącego gospodarki odpadami,
- Część 2 – modelowa koncepcja gospodarki odpadami w odniesieniu do jednostki samorządu terytorialnego adekwatnej do Gminy Miasta Toruń, mająca swoje rekomendacje w dokumentach Unii Europejskiej, uwzględniająca tendencje rozwojowe w modelach gospodarki odpadowej oraz dokumentach Unii Europejskiej w horyzoncie czasowym Koncepcji (załącznik nr 1a, załącznik nr 1b, załacznik nr 1c)
- Część 3 – określenie programu działań wdrożeniowych,
- Część 4 – przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Z treścią Koncepcji wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko można zapoznać się:
1) w Urzędzie Miasta Torunia, Punkt Informacyjny UMT, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, w godzinach 9.00-17.00
2) na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia - pobierz pliki koncepcji opisane wyżej
Terminarz konsultacji:
- 11.05.2017 - ogłoszenie konsultacji
- 23.05.2017, godz. 10.00 – 15.00 - dyżur konsultacyjny, miejsce: PIUM Centrum (Wały gen. Sikorskiego 8)
- 11.05.2017 - 31.05.2017 - składanie uwag do konsultowanego dokumentu:
- pisemnie, na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, ul. Legionów 220, 87-100 Toruń
- pocztą elektroniczną, na adres: wgk@um.torun.pl
z dopiskiem "Koncepcja rozwoju systemu gospodarowania odpadami"
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Prezydent Miasta Torunia.
Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (jt.Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.), uwagi lub wnioski złożone po upływie terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.