KTO DO PRZEDSZKOLA, PALEC DO BUDKI!

Jakie kryteria powinny decydować o kolejności przyjmowania dzieci do przedszkoli miejskich? Rozpoczynamy konsultacje dotyczące kryteriów rekrutacji do toruńskich przedszkoli publicznych.

Wspólnie z mieszkańcami Torunia chcielibyśmy stworzyć katalog kryteriów lokalnych, który spełni oczekiwania społeczne. Zgłoszone w ramach konsultacji propozycje będą brane pod uwagę przy tworzeniu uchwały Rady Miasta Torunia. Należy zaznaczyć, że przez przedszkole miejskie należy rozumieć prowadzone przez Gminę Miasta Toruń przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej.

Zgodnie z prawem oświatowym o przyjęciu dziecka do przedszkola miejskiego decydują dwa zestawy kryteriów:

  1. Ogólnopolskie (ustawowe), na podstawie których dokonuje się pierwszej selekcji kandydatów do przedszkoli. Są to:
    - wielodzietność rodziny kandydata;
    - niepełnosprawność kandydata;
    - niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
    - niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
    - niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
    - samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
    - objęcie kandydata pieczą zastępczą.

  2. Lokalne, na podstawie których dokonuje się selekcji wniosków na miejsca pozostałe po zastosowaniu kryteriów ustawowych, wymienionych w punkcie 1).

W praktyce wygląda to tak, że w czasie rekrutacji miasto musi najpierw zastosować kryteria ogólnopolskie - wynikające z ustawy - wymienione w punkcie 1. i na tej podstawie przyjąć część zgłoszonych dzieci do przedszkoli. Następnie dokonuje się drugiej selekcji na pozostałe wolne miejsca - i tu właśnie mają zastosowanie kryteria lokalne, które są przedmiotem tych konsultacji społecznych.

Czy warto ten temat konsultować?
Tak. Warto, ponieważ liczba miejsc rozdzielanych w drugim etapie selekcji, a więc według kryteriów lokalnych, jest większa niż w etapie pierwszym. Dlatego właśnie ustalenie kryteriów lokalnych jest dla nas tak ważne!

Prawo oświatowe podpowiada, że ustalając kryteria lokalne wspólnota samorządowa - czyli mieszkańcy - powinna mieć na względzie osiągnięcie konkretnego celu: "zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi.” Ustawa mówi też, że jednym z kryteriów lokalnych może być, ale nie musi, kryterium dochodu na osobę w rodzinie dziecka.

Co się stanie po konsultacjach?
Następnym etapem będzie przyjęcie przez Radę Miasta Torunia uchwały, która zostanie wdrożona jeszcze w tym roku, i według której będzie przeprowadzona rekrutacja do miejskich przedszkoli na rok szkolny 2015/2016. W uchwale znajdzie się:

  • lista kryteriów lokalnych, którym zostanie przyznana określona liczba punktów (przy czym każde kryterium może mieć różną wartość punktową);
  • dokumenty niezbędne do potwierdzania tych kryteriów.

Jak było do tej pory?
Warto wiedzieć, że podczas rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2014/15 obowiązywały następujące kryteria samorządowe:

  1. zamieszkiwanie w Toruniu i rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Toruniu przez oboje rodziców kandydata; kryterium stosuje się również do mieszkającego w Toruniu i rozliczającego podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Toruniu rodzica samotnie wychowującego dziecko;
  2. zatrudnienie obojga rodziców kandydata lub rodzica samotnie wychowującego dziecko (tj. świadczenie pracy na podstawie umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pozarolniczej działalności gospodarczej, pobieranie nauki w trybie dziennym);
  3. kontynuowanie edukacji przez rodzeństwo kandydata w przedszkolu lub szkole pierwszego wyboru;
  4. ubieganie się po raz pierwszy o przyjęcie do przedszkola kandydata i jego rodzeństwa (tj. kandydat i jego rodzeństwo wcześniej nie było objęte edukacją przedszkolną).

Jak może być po konsultacjach?
Nowe kryteria ustali ostatecznie Rada Miasta Torunia, kierując się swoją wiedzą na ten temat, propozycjami prezydenta, wskazówkami środowisk przedszkolnych i rodziców. Niezwykle istotną wskazówką będą oczywiście wyniki konsultacji społecznych, które pomogą prezydentowi Torunia przygotować projekt uchwały w tej sprawie.

JAK PRZEBIEGAJĄ KONSULTACJE?

  • Poprosiliśmy dyrektorów wszystkich toruńskich przedszkoli miejskich, dyrektorów Szkół, w których są oddziały przedszkolne oraz dyrektorów przedszkoli niepublicznych o przeprowadzenie ankiety wśród rodziców dzieci uczęszczających do tych placówek.
  • Ankietę, o której mowa wyżej, zamieściliśmy też w Internecie, żeby każdy zainteresowany mógł ja wypełnić.
  • Będziemy rozmawiać o kryteriach na spotkaniu otwartym oraz przyjmować propozycje przesyłane za pomocą poczty elektronicznej.
  • Na koniec podsumujemy wyniki ankiet i przeanalizujemy wszystkie uwagi i sporządzimy raport, a zawarte w nim wnioski będą jednym z dokumentów branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze kryteriów.

Co jest w ankiecie?
W ankiecie jest wstępny katalog dziesięciu kryteriów, zaproponowanych przez dyrektorów miejskich przedszkoli, a także miejsce na dopisanie kolejnych - wg pomysłów osób wypełniających ankiety. W ankiecie prosimy o wybranie sześciu kryteriów oraz przyporządkowanie im pozycji (od pierwszej do szóstej), dzięki czemu każdy będzie mógł wskazać, które z nich są ważniejsze.

Jakie są propozycje dyrektorów przedszkoli?

  • Zamieszkiwanie dziecka w Toruniu i rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Toruniu przez oboje rodziców/rodzica wychowującego samotnie.
  • Zamieszkiwanie dziecka w części miasta, w której zlokalizowane jest przedszkole.
  • Zamieszkiwanie dziecka w obwodzie szkoły podstawowej, w której zlokalizowane jest przedszkole.
  • Zamieszkiwanie dziecka w odległości do 3 km od przedszkola.
  • Zamieszkiwanie osób wspierających rodziców w opiece nad dzieckiem (np. dziadków) w części miasta, w której zlokalizowane jest przedszkole.
  • Ubieganie się o przyjęcie dziecka do przedszkola zlokalizowanego najbliżej miejsca zamieszkania lub miejsca pracy jednego z rodziców.
  • Kontynuowanie edukacji przez rodzeństwo dziecka w tym przedszkolu albo ukończenie przez rodzeństwo dziecka edukacji przedszkolnej w tym przedszkolu w poprzednim roku szkolnym.
  • Jednoczesne ubieganie się dziecka i jego rodzeństwa o przyjęcie do przedszkola po raz pierwszy (tj. dzieci nie były wcześniej objęte edukacją przedszkolną).
  • Uczęszczanie rodzeństwa dziecka do zlokalizowanej w pobliżu przedszkola szkoły lub żłobka.
  • Zadeklarowanie przez rodziców dziecka chęci korzystania z pełnej oferty przedszkola przez co najmniej 8 godzin dziennie.

Są to propozycje, które można ocenić, wypełniając ankietę. Jak pisaliśmy wyżej - nie jest to lista zamknięta. Rodzice i inne osoby zainteresowane mogą zgłaszać swoje propozycje, które zostaną przeanalizowane przez urzędników.

Warto również wiedzieć, że od 2011 roku dziecko w wieku 5 lat uczęszcza do przedszkola obowiązkowo. Natomiast od roku szkolnego 2015/2016 każdy 4-latek będzie miał prawo do edukacji przedszkolnej. Od 2017 r. takie samo prawo do wychowania przedszkolnego będzie przysługiwało również wszystkim dzieciom trzyletnim.

   

Chcesz zabrać głos w sprawie kryteriów?

  • Przyjdź na spotkanie 5 lutego 2015 (czwartek), o godz. 17:00, w Centrum Kształcenia Ustawicznego (pl. św. Katarzyny 8).
     
  • Jeśli posyłasz swoje dzieci do przedszkola zapytaj nauczyciela o ankietę dotyczącą kryteriów i wypełnij ją. Dyrektorzy przedszkoli przekażą wypełnione ankiety do urzędu miasta (w terminie do 12 lutego 2015).
     
  • Można także wypełnić ankietę online (dostępna do 17 lutego 2015)
    >>> TUTAJ można przejść do ankiety online
     
  • Można też przesłać swoje uwagi mailowo, na adres: konsultacje@um.torun.pl. Czekamy do 17 lutego 2015.

   

Do pobrania:

   

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia.