Na co wydać dwa miliony - znamy wyniki konsultacji

Osiem projektów wybranych przez mieszkańców zostanie zrealizowane w ramach pilotażowej edycji budżetu partycypacyjnego w Toruniu w 2013 r. W głosowaniu do urzędu miasta wpłynęło ponad 3,3 tys. ankiet.

Projekty zostały wybrane przez mieszkańców w drodze konsultacji społecznych, których głównym elementem było głosowanie. Mieszkańcy wybierali spośród 28 propozycji zadań, które mogą być zrealizowane jeszcze w tym roku. Pula pieniędzy do wykorzystania wynosiła 2 miliony złotych. Jedynym kryterium wyboru projektów była liczba uzyskanych głosów - tak więc na liście zadań do wykonania znalazły się przedsięwzięcia uszeregowane wg popularności, aż do wyczerpania puli finansowej.


Lista projektów wybranych przez mieszkańców:

  • Budowa placu zabaw przy SP 2, przy ul. Targowej 17 - 997 głosów
  • Budowa odcinka ul. Przylaszczkowej - 495 głosów
  • Budowa zewnętrznych siłowni sportowych w fosie przy Teatrze Baj Pomorski - 436 głosów
  • Budowa odcinka ul. Przyjaciół - 335 głosów
  • Budowa ścieżki rekreacyjnej w parku Glazja przy ul. Waryńskiego - 334 głosy
  • Remont odcinka ul. Rolniczej i łącznika do ul. Polnej - 307 głosów
  • Budowa placu zabaw przy ul. Zbożowej - 282 głosy
  • Sygnalizacja świetlna w ul. Chrobrego (przy Garbatym Mostku) - 270 głosów 

- Jestem bardzo zadowolona, że na liście projektów wybranych do realizacji znalazło się aż osiem propozycji - mówi Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, Skarbnik Miasta i szefowa zespołu koordynującego prace przy pilotażu. - Zgodnie ze wstępnymi szacunkami wartość tych ośmiu zadań to 2 miliony i 10 tysięcy zł. Jestem przekonana, że po przetargach uda się wygospodarować z dwumilionowej puli oszczędności i dzięki temu dołączyć do listy wybranych kolejne dwa, może trzy projekty z listy rezerwowej.

Zgodnie z regulaminem pilotażu budżetu partycypacyjnego, w przypadku uzyskania oszczędności przetargowych, lista podstawowa zostanie rozszerzona o zadanie lub zadania, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów (do wysokości puli zaoszczędzonych środków). Tak więc istnieją realne szanse, że do wymienionej wyżej ósemki zadań dołączą kolejne.

- To najbardziej popularne spośród wszystkich działań konsultacyjnych jakie prowadziliśmy do tej pory - mówi Paweł Piotrowicz, p.o. Dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej informacji UMT. - Dostaliśmy ponad 2 tysiące ankiet internetowych i prawie 1,3 tysiąca papierowych, razem 3.312. Zainteresowanie było więc ogromne i to dobrze wróży przyszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego, którą miasto będzie realizować wg pełnego modelu, z uwzględnieniem wszystkich reguł charakterystycznych dla tego przedsięwzięcia.

Dodatkowe materiały:

Kilka danych statystycznych:

  1. Liczba wypełnionych ankiet łącznie: 3.312 szt.,
    w tym:
    - złożone przez Internet: 2.014 szt.,
    - złożone w wersji papierowej: 1.298 szt.
     
  2. Liczba ankiet wypełnionych prawidłowo: 3.188 szt.

  3. Liczba ankiet odrzuconych: 124 szt.

  4. Łączna liczba głosów poprawnie oddanych na wszystkie projekty: 5.704 głosy.