Pomysły na czyste powietrze w Toruniu
Termin gospodarka niskoemisyjna oznacza nie tylko wyeliminowanie niskiej emisji, ale również poprawę jakości życia społeczeństwa przy jednoczesnym wzroście gospodarczym kraju. Gospodarka ta związana jest przede wszystkim z wydajnością energetyczną, znacznym udziałem odnawialnych źródeł energii oraz ograniczeniem emisji szkodliwych pyłów i gazów. Kluczową rolę odgrywa w niej połączenie wszystkich tych aspektów.
W ramach gospodarki niskoemisyjnej minimalizuje się uzależnienie od paliw kopalnych i tym samym ogranicza emisję gazów cieplarnianych. W sposób efektywny zużywa się lub wytwarza energię oraz materiały, a także usuwa, bądź odzyskuje odpady.
Dla wprowadzenia gospodarki niskoemisyjnej polski rząd opracował Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN). Jego podstawę stawowi ratyfikowany przez Polskę Protokół z Kioto ustalony na forum Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu oraz Pakietu klimatyczno-energetycznego do roku 2020.
Głównym celem NPRGN jest dokonanie zmian, które poprowadzą polską gospodarkę w kierunku niskiej emisji, przy zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju.
Celami szczegółowymi NPRGN są:
- niskoemisyjne wytwarzanie energii;
- poprawa efektywności gospodarowania surowcami i materiałami, w tym odpadami;
- rozwój zrównoważonej produkcji - obejmujący przemysł, budownictwo i rolnictwo;
- transformacja niskoemisyjna w dystrybucji i mobilności;
- promocja wzorców zrównoważonej konsumpcji.
Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Gospodarki, „dobrze przygotowana strategia transformacji w kierunku niskoemisyjnym może stanowić bardzo silny impuls rozwojowy zarówno dla Polski, jak i dla całej Unii Europejskiej. Aby jednak tak się stało, strategia powinna być dopasowana do realiów społeczno-gospodarczych danego państwa oraz uwzględniać zmieniający się kontekst globalny”.
Gospodarka niskoemisyjna w Toruniu
Toruń posiada Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Jest to dokument strategiczny sporządzany na lata 2014-2020 dla obszaru gminy.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej zawiera zestaw konkretnych działań zmierzających do redukcji zanieczyszczeń do powietrza. Muszą być one spójne z obowiązującymi dokumentami, jak Strategia Rozwoju Miasta, Wieloletnia Prognoza Finansowa oraz tworzone w oparciu o obowiązujące programy ochrony powietrza i plany działań krótkoterminowych.
W naszym mieście działania te podzielono na 4 główne sektory oraz działania międzysektorowe:
- budownictwo i energetyka,
- transport,
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
- działania międzysektorowe - obejmują zadania o charakterze nieinwestycjnym, czyli edukację społeczeństwa w zakresie oszczędzania energii oraz akcje promocyjno-informacyjne.
Działania te przyczynią się pośrednio do realizacji założonych w Planie celów.
Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje nt. Planu Gospodarki Niskoemisyjnej
Do pobrania:
Po co konsultacje społeczne?
W ramach konsultacji chcemy zapytać mieszkańców jakie działania proponują, aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do powietrza w naszym mieście. Wyniki, które otrzymamy będą wnikliwie analizowane pod kątem możliowści ich wykorzystania przy tworzeniu programów działań zmierzających do ograniczenia niskiej emisji w Toruniu.
Zapraszamy do udziału warsztacie
12 grudnia 2019r.
w godz. 12.00 -16.30
sala konferencyjna CKK Jordanki
(dla uczestników warsztatu darmowy parking w CKK Jordanki)
Będzie to specjalny warsztat prowadzony Metodą Foresightu (warsztat przyszłościowy).
W ramach warsztatu zaplanowano m.in.:
- prezentację dotychczasowych działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej,
- analizę czynników wpływających bezpośrednio na problem,
- budowanie scenariuszy przyszłości,
- poszukiwanie pomysłów pozwalających na zrealizowanie najlepszego i zrównoważonego scenariusza przyszłości,
- wybór najlepszych pomysłów i szczegółowe ich opracowanie.
Warsztat przeprowadzi Rafał Moczkodan – szkoleniowiec, pracownik Wydziału Humanistycznego UMK i uniwersyteckiej spółki Idea Spin Sp. z o.o. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów Metodą Foresightu oraz Design Thinking.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy.
Jeżeli chcesz wziąć udział w warsztacie:
1) zgłoś chęć udziału pocztą elektroniczną, na adres: konsultacje@um.torun.pl
w zgłoszeniu należy podać:
- imię i nazwisko,
- numer telefonu kontaktowego,
lub
2) zadzwoń pod numer: 56 611 86 81 lub 56 811 87 47
Jeżeli nie możesz wziąć udziału w warsztacie, prześlij swoją opinię na adres: konsultacje@um.torun.pl. Na uwagi czekamy do 31 grudnia 2019 r.
Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy w Wydziałem Ekologii i Środowiska