Pieszo przez toruńską starówkę
Rozmawiamy o ciągach pieszych na terenie Zespołu Staromiejskiego.
Obszar Zespołu Staromiejskiego jest najbardziej zabytkowym i reprezentacyjnym miejscem Torunia. Wygląd budynków czy ulic jest uwarunkowany historycznie. W związku z tym wszelkie zmiany dokonywane w tym miejscu muszą uwzględniać nadrzędny cel - zachowanie zabytkowego charakteru.
Jednocześnie jest to przestrzeń intensywnie użytkowana przez mieszkańców, turystów, właścicieli obiektów handlowych i gastronomicznych. W związku z tym wygląd zabytkowych uliczek jest dostosowany również do ich potrzeb. Przykładem takich działań są rozwiązania umożliwiające wygodne poruszanie się po starówce (chodniki lub ciągi piesze wykonane z płyt granitowych).
Chcemy zapytać mieszkańców i przedsiębiorców o ich potrzeby i oczekiwania w kwestii poruszania się pieszo po obszarze Zespołu Staromiejskiego. Celem konsultacji jest także wypracowanie katalogu specjalistycznych wytycznych, według których byłyby wykonywane w przyszłości remonty ulic na toruńskiej starówce. Taki zestaw rekomendacji mógłby zawierać odpowiedź na następujące pytania:
- jaka powinna być szerokość ciągu pieszego,
- jaka powinna być szerokość przejścia pomiędzy letnimi ogródkami gastronomicznymi a budynkami,
- możliwe do realizacji udogodnienia w ruchu pieszym,
- inne ważne kwestie dla osób przemierzających starówkę pieszo, w tym również osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach czy osób niewidomych.
- 17 września o godz. 10.00, zbiórka przed budynkiem Teatru im. Wiliama Horzycy, Plac Teatralny 1
zapraszamy na spacer badawczy w terenie, którego celem będzie zebranie uwag na temat ciągów pieszych w obszarze Zespołu Staromiejskiego
(termin spaceru badawczego został ustalony w porozumieniu ze stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, których zaprosiliśmy do udziału)
- 24 września o godz. 17.00, Centrum Sztuki Współczesnej, sala LabSen
zapraszamy na spotkanie, którego celem będzie podsumowanie uwag zgłoszonych przez uczestników konsultacji, odniesienie się do nich przez Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz pracowników Miejskiego Zarządu Dróg i Biura Toruńskiego Centrum Miasta.
- Uwagi można zgłaszać również internetowo:
- zaznaczając na mapie dostępnej tutaj
(instrukcja obsługi do pobrania)
- lub przesyłając na adres konsultacje@um.torun.pl
Na uwagi czekamy do 24 września 2014 r.
>>>RAPORT Z KONSULTACJI SPOŁECZNYCH (DO POBRANIA)
Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji (mail: konsultacje@um.torun.pl, tel. 56 611 86 73) na wniosek Rady Okręgu nr 12 Staromiejskie.