Toruń bez azbestu!
Azbest jest substancją rakotwórczą dla człowieka oraz jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń środowiska. Produkcja, stosowanie oraz obrót azbestem i wyrobami zawierającym azbest są w Polsce zabronione od 1997 r. Ostatecznym terminem oczyszczenia miasta z azbestu jest rok 2032.
Niewidoczne gołym okiem włókienka azbestu wdychane z powietrzem do płuc, ujawniają swoje szkodliwe działanie po wielu latach w postaci chorób układu oddechowego oraz nowotworów złośliwych.
Włókna azbestu uwalniają się z wyrobów do powietrza w wyniku:
- korozji płyt azbestowo – cementowych, która wzrasta wraz z upływem lat ich użytkowania,
- uszkodzeń mechanicznych, złamań, pęknięć, zrzucania z dachów podczas rozbiórek.
Chcemy pomóc mieszkańcom pozbyć się azbestu, dlatego tworzymy „Program usuwania azbestu dla Miasta Torunia”
Celem programu jest wyeliminowanie zagrożenia dla zdrowia mieszkańców poprzez sukcesywne oczyszczanie terenu miasta z azbestu w sposób niezagrażający zdrowiu mieszkańców.
Program opisuje między innymi, jak bezpiecznie postępować z azbestem oraz jakie są możliwości dofinansowania prac związanych z jego usuwaniem.
„Program usuwania azbestu z terenu miasta Torunia” jest także niezbędny dla Gminy Miasta Toruń w przypadku ubiegania się o fundusze na wyżej podany cel ze źródeł zewnętrznych.
Weź udział w konsultacjach społecznych programu usuwania azbestu:
1) zapoznanj się z dokumentami:
- projekt "Programu usuwania azbestu dla Miasta Torunia"
- streszczenie głównych założeń Programu.
2) weź udział w dyżurze konsultacyjnym 28 lipca w godz. 16.00 - 18.00 w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8, gdzie urzędnik przyjmie Twoje uwagi i odpowie na pytania;
3) napisz do nas na konsultacje@um.torun.pl
W celu ułatwienia odniesienia się do całości lub części dokumentu zamieszczamy także formularz do zgłaszania uwag (do pobrania), z którego można skorzystać.
Na Twoje uwagi czekamy do 4 sierpnia 2014 r.