Toruński Rower Miejski od 2018 r.

Zapraszamy do udziału w konsultacjach  społecznych dotyczących funkcjonowania Toruńskiego Roweru Miejskiego od 2018 roku oraz lokalizacji stacji na terenie Torunia.

System Toruńskiego Roweru Miejskiego (TRM), który działa od kwietnia 2014 roku, stanowi coraz bardziej istotny element transportu miejskiego. W momencie uruchomienia liczył 12 stacji rowerowych oraz 120 rowerów. W roku 2015 powiększył się do 28 stacji, a od  2016 roku miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji ponad 300 rowerów w 30 stacjach rozlokowanych na terenie całego miasta.

Mapka z rozmieszczeniem stacji TRM

Mapka rozmieszczenia stacji TRM na obszarze miasta.

Torunianie chętnie korzystają z roweru miejskiego. W pierwszym roku działania (2014) rowery wypożyczono w sumie 38 254 razy. W roku 2016 było to aż 182 000 razy. Widać wyraźnie, że zwiększenie ilości stacji spowodowało wzrost efektywności wykorzystania rowerów oraz wzrost ilości wypożyczeń.

Wykres, liczba wypożyczeń w latach 2014-2016

Wypożyczenia rowerów miejskich w latach 2014-2016

Jak działa dziś TRM?
Aby zostać klientem TRM wystarczy zarejestrować się na stronie www.trm24.pl. Jednorazowa opłata rejestracyjna dla nowych użytkowników wynosi 20 zł (jest ona zwracana w momencie wyrejestrowania się z systemu), pozostałe stawki zależne są od czasu wypożyczenia (patrz cennik opłat), przy czym darmowe przejazdy (do 20 minut od wypożyczenia) to prawie 80% wszystkich wynajmów.

Rower można wypożyczyć i oddać na dowolnej stacji. Zostały one zlokalizowane w miejscach ogólnodostępnych o dużym natężeniu ruchu (zintegrowanych z komunikacją zbiorową), na trasach stałych przejazdów torunian wytypowanych w trakcie konsultacji społecznych. Dodatkowo odległość pomiędzy nimi została ustanowiona w taki sposób, aby jak najwięcej użytkowników mogło korzystać z rowerów bezpłatnie - czyli do 20 minut jazdy. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Jeśli przekroczymy darmowe 20 minut, system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu.

Przykład:
Jeśli studenci mieszkający w domach studenckich na ul. Mickiewicza chcą dojechać do Biblioteki Uniwersyteckiej to wypożyczają rowery na stacji nr 20 (ul. Mickiewicza / ul. Tujakowskiego) i po skończonej jeździe oddają na stacji nr 6 (ul. Gagarina - Biblioteka UMK). Jeśli zdążą przejechać ten dystans w 20 minut to korzystanie z roweru nic nie będzie ich kosztowało.


Nowa jakość roweru miejskiego od 2018 roku!
Wykonawcy działający w tym segmencie rynku prześcigają się w oferowaniu innowacyjnych rozwiązań. Zmieniają się nie tylko same rowery, ale przede wszystkim narzędzia ułatwiające ich wypożyczanie. Aplikacje na smartfony, kody QR, karty zbliżeniowe - to tylko część propozycji ułatwień w dostępie do rowerów. W Krakowie od niedawna funkcjonuje najbardziej innowacyjne rozwiązanie oferujące mieszkańcom system 4. generacji. Przykład działania takiego systemu można zobaczyć na filmie dostępnym na kanale Youtube.

Projektując funkcjonowanie roweru miejskiego od 2018 roku w Toruniu opieramy się na doświadczeniu profesjonalistów, ale chcemy też poznać opinie i oczekiwania mieszkańców Torunia. W ramach tych konsultacji prosimy więc o torunian o przedstawienie swoich pomysłów na ulepszenie TRM oraz propozycji dotyczących lokalizacji stacji rowerowych.

Ważne terminy i działania:

  • Do 2 maja 2017 r. dostępna jest ankieta internetowa przeznaczona zarówno dla użytkowników Toruńskiego Roweru Miejskiego, jak również osób, które do tej pory nie miały styczności z tym programem.

Przejdź do ankiety

  • 25 kwietnia 2017 r. o godzinie 17.00 - organizujemy dyżur konsultacyjny w plenerze - przy stacji TRM zlokalizowanej na pl. Rapackiego (najczęściej wykorzystywana stacja roweru miejskiego)

Dane pozyskane z ankiet oraz uwagi mieszkańców zebrane podczas dyżuru konsultacyjnego posłużą do stworzenia diagnozy obecnej jakości działania rowerów miejskich w Toruniu, pomogą zaplanować nowe funkcjonalności oraz lokalizacje stacji. Kolejnym krokiem w rozwoju Toruńskiego Roweru Miejskiego ma być bowiem zwiększenie ilości stacji. Ich lokalizacja ma być dogodna dla mieszkańców i umożliwiać korzystanie z rowerów jak największej ilości osób. Dodatkowo przewiduje się udoskonalenie obsługi systemu TRM i jego dostępności (aplikacja, smartfon) oraz sposobu rejestracji użytkowników.

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór operatora systemu TRM, który odpowiedzialny będzie za kompleksową obsługę Toruńskiego Roweru Miejskiego. Z nowych stacji będziemy mogli korzystać już od kwietnia 2018 roku.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety internetowej oraz udziału w dyżurze konsultacyjnym. Sugestie, uwagi oraz otwartość mieszkańców na nowoczesne technologie pomogą nam stworzyć nową jakość funkcjonowania TRM od roku 2018!

 


Do pobrania:


>>> Zobacz też następne działanie w ramach tej konsultacji społecznej