Zielony Toruń. Mamy projekty – nowa odsłona Parku Glazja
Park Waryńskiego, zwyczajowo nazywany Parkiem Glazja, to osiedlowy zieleniec usytuowany w zachodniej części Torunia, w dzielnicy Jakubskie Przedmieście. Jego powierzchnia wynosi około 5,6 ha. Stanowi zaplecze wypoczynkowe i rekreacyjne dla jego mieszkańców. Park ten jest uporządkowany, wyposażony w elementy małej architektury, w tym w plac zabaw dla dzieci i siłownię zewnętrzną dla dorosłych oraz wybieg dla psów.
Park Glazja jest częścią specyficznej dla Torunia zieleni fortecznej, na którą składają się głównie dęby i klony. Towarzyszy ona obiektom fortecznym, wchodzącym w skład XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Wraz z Alpinarium oraz Doliną Marzeń, stanowi część tzw. pasa parkowego okalającego Zespół Staromiejski. Swego obecnego kształtu Park Waryńskiego nabrał on po II wojnie światowej.
Jak przebiegały konsultacje w sprawie Parku Glazja?
Po raz pierwszy rozmawialiśmy z mieszkańcami na temat Parku Glazja w 2014 r., w ramach konsultacji Zielony Toruń (tu zobaczysz jak przebiegały konsultacje w 2014 r.). Podczas spaceru badawczego dyskutowaliśmy o tym jak park ten mógłby wyglądać w przyszłości. Mieszkańcy wskazali m.in. na potrzebę utrzymania porządku i czystości na tym terenie, modernizacji alejek, istniejącego placu zabaw oraz wymiany ławek. Pojawiły się również pomysły utworzenia punktu widokowego, miejsc piknikowych czy montażu oświetlenia.
W 2015 r. pokazaliśmy wstępne efekty pracy projektantów. Poddaliśmy ocenie dwa warianty zagospodarowania Parku Waryńskiego. Jedna z koncepcji zdecydowanie bardziej przypadła mieszkańcom do gustu, głównie ze względu na rozmieszczenie poszczególnych elementów. Zawierała ona m.in.: utworzenie palców zabaw dla różnych grup wiekowych, siłowni, miejsca do street workoutu, ale także boisko do piłki nożnej i koszykówki oraz element wspinaczkowy dla dzieci w wieku 5-14 lat (tu możesz zobaczyć tamten projekt). Jednocześnie wyniki konsultacji pokazały jednak wyraźnie, że potrzeby mieszkańców w zakresie urządzenia tego parku są jednak nieco inne niż część wizji projektantów - zdaniem większości uczestników konsultacji Park Glazja ma być przede wszystkim miejscem wypoczynku, specjalnie wydzieloną strefą ciszy, stąd lokalizacja tam boisk sportowych i zbyt dużej liczby miejsc głośnej rekreacji nie jest dobrym pozysłem. Ponadto, należy zachować jego naturalny charakter i zadbać o istniejącą zieleń (tu zobacz wyniki konsultacji z 2015 r.).
W związku z tym, w oparciu o wyniki konsultacji społecznych z 2015, podczas których omawiano koncepcje projektowe, ustalony został zakres rzeczowy przyszłego projektu Parku Glazja. Przewidywał on:
- modernizację ciągów komunikacyjnych,
- instalację oświetlenia,
- instalację monitoringu,
- nowe nasadzenia,
- modernizację placu zabaw,
- montaż ławek, siedzisk, koszy na śmieci i psie odchody,
- montaż stojaków rowerowych.
Jak widać, zgodnie z życzeniem mieszkańców ograniczono infrastrukturę sportową i rekreacyjną: zrezygnowano z boiska oraz elementu wspinaczkowego dla dzieci w południowo-wschodniej części parku. W zamian za to wydzielono strefy wypoczynku biernego, o które wnioskowali uczestnicy konsultacji.
Projekt Parku Glazja w 2018 r.
W 2018 r., na podstawie opracowanego w opisany wyżej sposób projektu, Miasto otrzymało dofinansowanie na zagospodarowanie terenów zieleni w Parku Glazja. Kwota dofinansowania wynosi ok. 5,5 mln zł (koszt całkowity inwestycji to 6,5 mln zł). Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W zakresie rzeczowym inwestycji uwzględniono uwagi mieszkańców zebrane podczas konsultacji prowadzonych w 2015 r. Obejmuje on:
- modernizację ciągów komunikacji pieszej i rowerowej;
- uzupełnienie i modernizację oświetlenia parku z uwzględnieniem wykonania instalacji podstawowego monitoringu;
- modernizację i uporządkowanie placu zabaw oraz urządzeń do ćwiczeń na wolnym powietrzu (w tym istniejącej siłowni, placu zabaw z nowym wyposażeniem, z podziałem na strefy dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz od 3 do 14 lat);
- modernizację i doposażenie parku (z uwzględnieniem m.in. infrastruktury wypoczynkowej m.in. ławki i siedziska, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, stojaki rowerowe, tablice informacyjne, miejsce wypoczynkowe w formie altany z drzew, stoły do gry w tenisa);
- wprowadzenie form wygradzających strefy wypoczynku i rekreacji - podział terenu na trzy strefy: strefę rekreacji intensywnej: place zabaw i siłownia (część północno-zachodnia parku), strefę wypoczynku biernego (cisza) część centralna parku oraz strefę spontanicznego wypoczynku i rekreacji część wschodnia parku);
- utworzenie miejsca do grillowania;
- wprowadzenie nowych układów form roślinnych, w tym m.in. tworzenie i odnowienie zieleni oraz wzbogacenie roślinności, szczególnie w piętrze roślinności niskiej (np. byliny, pnącza, trawy ozdobne, żywopłoty formowane i nieformowane);
- wprowadzenie nowych nasadzeń drzew;
- budowę tarasu widokowego na stok bojowy przy Forcie św. Jakuba i dolinę Wisły;
- utworzenie placu z nawierzchnią bezpieczną, zagospodarowanego urządzeniami do uprawiania „street workout”.
Tutaj możesz pobrać wstępny projekt Parku Glazja
Przykładowe wizualizacje:
Dlaczego spotykamy się trzeci raz?
Projekt, który powstał w 2018 r. został wypracowany wspólnie z mieszkańcami w ramach dwóch etapów konsultacji społecznych pn. Zielony Toruń. Uwzględniono w nim większość uwag przedstawionych przez uczestników konsultacji. Uzyskał również 85 procentowe dofinansowanie z Funduszu Spójności. Mogłoby się więc wydawać, że pozostaje już tylko jego realizacja. Warto jednak zaprezentować mieszkańcom projekt przed rozpoczęciem działań w terenie.
Czy coś jeszcze będzie można zmienić?
Jak pisaliśmy wyżej zawarta została umowa na dofinansowanie projektu wypracowanego wspólnie z mieszkańcami. Dlatego też nie wszystko można zmieniać - żeby nie stracić dofinansowania nie możemy usuwać ani dodawać nowych elementów do projektu.
Co zatem można?
- Możemy jednak dokonywać zmian lokalizacji poszczególnych elementów zagospodarowania, czyli zmieniać ich położenie na mapie parku.
- Możemy też zmieniać wyposażenie wchodzące w skład poszczególnych elementów, np. urządzenia znajdujące się na placu zabaw czy siłowni plenerowej.
Do pobrania:
Warto więc przyjść, żeby zobaczyć jak będzie wyglądać Park Glazja po remoncie oraz zadbać o ostatnie szczegóły jego wyposażenia.
Zapraszamy na spotkanie
10 września 2018 r.
godz. 17.00
Hotel Przystanek Toruń, ul. Chłopickiego 4
Jeżeli nie możesz przyjść na spotkanie prześlij wiadomość na adres: konsultacje@um.torun.pl.
Uwagi zbieramy do 17 września 2018 r.